W Bydgoszczy została dzisiaj podpisana umowa o współpracy między Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI a Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą. To formalne przypieczętowanie dotychczasowych działań na polu dydaktycznym i naukowym. Ich owocem była ubiegłoroczna międzynarodowa konferencja interdyscyplinarna „Jeden świat – wiele kultur. Dialog kultur, cywilizacji, religii w dobie globalizacji”.
Uroczystości wpisały się w zainaugurowane w mieście I Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki. Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej dr Helena Czakowska podkreśliła, że uczelnia od wielu lat realizuje strategię internacjonalizacji studiów. Polega ona m.in. na nawiązywaniu coraz większej liczby kontaktów z partnerami z zagranicy, z uniwersytetami z całego świata. – Podpisujemy dwie ważne umowy z przedstawicielami Chin oraz Watykanu. To, co czynimy od wielu lat, jest nieustannym poszukiwaniem prawdy w oparciu o naukę – powiedziała.
Umowę między Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI a Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą podpisali – z ramienia Watykanu przewodniczący Rady Fundacji ks. prałat Giuseppe Scotti, a z ramienia KPSW prezydent uczelni Roman Czakowski. – Uważamy uniwersytet za miejsce nie tylko edukacji, poznawania wiedzy, ale także rozwoju, gdzie jesteśmy świadkami najróżnorodniejszych inicjatyw. Uniwersytet to miejsce uprzywilejowane, miejsce poszukiwania prawdy i pytania się o nią – powiedział ks. Scotti.
Umowa określa chociażby warunki organizacyjne codziennej współpracy. Dzięki temu również w ramach watykańskiej fundacji zostało powołane „Centrum Studiów Ratzingera”. Będzie nim kierował ks. dr Mariusz Kuciński. – To przypieczętowanie tego, co istnieje od kilku lat. Mam na myśli współpracę Bydgoszczy i Watykanu. To ważny dzień nie tylko dla fundacji i uczelni, ale miasta i Polski. Spotykamy się również u prezydenta Bydgoszczy, gdzie został podpisany list intencyjny, wspierający nasze działania – powiedział kapłan.
Uroczyste otwarcie centrum odbędzie się 11 czerwca. Dokona tego wysłannik Ojca Świętego sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Warto przypomnieć, że głównym celem samej fundacji jest promowanie rozwoju teologii, organizowanie konferencji naukowych i nagradzanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju.
KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych. /Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI: tel. 22 635 77 18 e-mail:marketing@ekai.pl